TSK’nın “Kış Tatbikatı” nefes kesti

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Kars’ta düzenlenen “Kış-2015 Atışlı Arazi Tatbikatı” başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

TSK’nın planlı faaliyetlerinden Kış-2015 Atışlı Arazi Tatbikatı, 3. Ordu Komutanlığı bölgesinde, 9. Kolordu Komutanlığı sevk ve idaresinde, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birlikleri tarafından, Kars Akbaba Atış Alanı’nda yapıldı.

Hedeflerin tek tek başarılı bir şekilde vurulduğu tatbikatı, Anadolu Ajansı (AA) ekibi görüntüledi.

Tatbikatın senaryosu gereği, Yoncakellesi, Arpaçukuru ve Sırataşlar mevkisinde mevzilenen düşmana karşı, 9. Kolordu Komutanlığı’nın taarruzları, Uzun Sırt mevkisine ulaştı. Burada, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birlikleri, 9. Kolordu Komutanlığı’nın birlikleri üzerinden aşarak, taarruza başladı.

Aşma harekatının ardından taarruza geçen birlikler, düşmanın saldırılarına rağmen Yoncakellesi mevkisine geldi. Düşmanın gözetlemesinden korunmak için bölgeye yoğun sis mühimmatı atışları yapıldı.

Bölgede mayınlı araziyle karşılaşılması üzerine, roketle atılan 400 kilogramlık TNT patlatılarak, mayınlı bölge temizlendi ve 100 metre uzunluğunda, on metre genişliğinde alan açıldı.

Kontrollü bir şekilde tank, top ve zırhlı muharebe araçların, açılan bölgeden geçişi sağlanarak, hedefler gerçek havan, top, tank, obüs ve güdümlü tanksavar atışlarıyla başarılı bir şekilde vuruldu.

Düşmanı etkisiz hale getirerek, Kartepe’yi kuşatan Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk bayrağını göndere çekti.

Kar kalınlığı yer yer bir 1,5 bulan arazide çatışma sırasında yaralanan personel, zırhlı ambulanslarla tahliye edildi. Savaşta esir alınanlar da harp esiri toplama noktasına ulaştırıldı.

Kış tatbikatında ilk kez MPT-76’lar kullanıldı

Bu arada, TSK tarafından Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) Projesi kapsamında üretilen ve ilk Türk yapımı milli piyade tüfekleri kış tatbikatında ilk kez kullanıldı. Söz konusu tüfeklerle 400 metre uzaklıktaki hedefler isabetli bir şekilde vuruldu.

TSK’nın kar ve şiddetli soğuklarda atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerini denemeyi, muharebe sahasını tüm boyutlarıyla canlandırarak, ateş ve manevranın senkronizasyonunu arttırmayı, kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, iaşe, giyim, ikmal ve bakım faaliyetlerinde eğitim seviyesini geliştirmeyi, beka kabiliyetlerini arttırmayı, birlik komutanlarının sevk ve idare, bilgi ve yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan tatbikat başarılı bir şekilde icra edildi.

3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 9’uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Kenan Kalay ile askeri erkan da tatbikatı izledi.

Tatbikatın başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ve amacına ulaşıldığını ifade eden Orgeneral Dündar, personele takdir belgesiyle çeşitli hediyeler verdi.

“Çığ Takımı Teçhizat” sergisi

Bu arada, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından, Seyir Tepesi’nde “Çığ Takımı Teçhizat” sergisi açıldı.

Sergide, cep sobası, arama çubukları, emniyet halkası, kar gözlüğü gibi çığ malzemeleri ile arama kurtarma köpeği “Alcan” tanıtıldı.

(AA)

BİLGİLER
tarafından 20 Şubat 2015 - 10:46 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.270 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

*

Online Okey Oyna

En Çok Bakılanlar